EDUKACJA: Czym jest SPAC ?

W swoim pierwszym artykule na tej stronie wspomniałem, iż ten blog będzie przede wszystkim na temat spółek dywidendowych i edukacji na ten temat, jednak również znajdziecie tutaj artykuły edukacyjne na temat rynku akcji oraz dywersyfikacji portfolio. Dziś w kwestii edukacji chciałem poruszyć temat, który jest na czasie, a konkretnie SPAC, czyli Special Purpose Acquisition Vehicle (w polskim tłumaczeniu: specjalna spółka do dokonywania przejęć). Czytając zagraniczne serwisy finansowe, np. Bloomberg, CNBC, Barrons, Seeking Alpha, niemalże codziennie widzę główne nagłówki zawierające "SPAC". Spółki tego typu istnieją na rynku od wielu lat, jednak ich popularność w ostatnich dwunastu miesiącach zwiększyła się wielokrotnie, do tego stopnia, iż nawet takie gwiazdy jak słynna tenisistka Serena Williams czy jeden z najlepszych centrów w historii NBA, Shaq O'Neal, również posiadają swoje udziały w spółkach typu SPAC. 
Shaq Attaq

SPAC jest to spółka powołana celem przejęcia innego niepublicznego biznesu i wprowadzenia go na giełdę. Różnica polega na tym, iż IPO następuje tylko raz dla SPAC, który zbiera środki na przyjęcie innego biznesu. Tak więc możemy zapisać się na warranty SPAC (choć dla klientów indywidualnych jest to prawie niemożliwe) lub najzwyczajniej kupić je na rynku wtórnym. Za naszym zakupem jednak nie stoi żaden biznes W momencie kiedy SPAC przejmie spółkę, warranty zamieniane są na akcje. SPAC ma zazwyczaj maksymalnie 18-24 miesięcy na przejęcie firmy. W momencie kiedy SPAC przejmuje niepubliczną spółkę, natychmiast pojawia się ona na giełdzie i wreszcie stajemy się udziałowcami tej firmy. Mówi się, iż zakup spółki SPAC to tak jak weksel in blanco - nie wiemy co kupujemy, kiedy i jaka będzie tego wartość. Możliwy jest także scenariusz, iż SPAC nie znajdzie firmy do przejęcia i jeśli udziałowcy nie udzielą zgody na przedłużenie okresu na nabycie biznesu, SPAC sprzedaje akcje/warranty, środki wracają do inwestorów (tutaj trzeba liczyć się ze stratą) i SPAC jest zamykany. W 2019 roku na giełdzie notowane było 80 SPAC, a już w 2020 powstało ponad 200 nowych. Nie wiem jakie są dotychczasowe wyniki za 2021, ale będąc dość blisko rynków, mam wrażenie, że codziennie powstaje przynajmniej jeden nowy. 

Założyciele SPAC-ów to zazwyczaj uznani menadżerowie z dużym doświadczeniem. Właściciele otrzymują zazwyczaj 20% udziałów firmy, która jest wprowadzana na giełdę, ale obowiązuje ich lock up period, który nie pozwala im na sprzedaż akcji przez określony okres od momenty przejęcia firmy (np. rok lub dwa lata). Chroni to interes nowych akcjonariuszy przed zbyt szybkim wyjściem ze spółki (cash out) założycieli SPAC. SPAC musi także przejąć firmę, której wartość wynosi minimum 80% wartości, którą zebrali w czasie IPO.

Poniżej wykres spółki która początkowo była tylko SPAC i pod koniec 2020 zdecydowała się na przejęcie (i tym samym wprowadzenie na giełdę) spółki o nazwie Desktop Metal (ticker: DM). Spółka produkuje drukarki 3D i ma szansę zostać światowym liderem w tej branży. Przez wiele miesięcy kurs znajdował się w miejscu, zmienność była minimalna. Od momentu przejęcia łatwo zauważyć ogromną zmienność i zainteresowanie (obrót pod wykresem). W pracy z klientami często sugeruję niewielką ekspozycję na SPAC (maksymalnie 1-2% portfela). Ryzyko jest wysokie, zmienność również wysoka, jednak potencjalny zysk również bardzo wysoki. Może to pozytywnie wpłynąć na wynik całego portfela. 


Źródło: yahoo.com

Tak jak wspomniałem, temat stał się do tego stopnia popularny, iż 16 grudnia 2020 na giełdzie w Nowym Jorku zadebiutował ETF oparty o spółki typu SPAC, SPAC and New Issue, ticker: SPCX. Od dnia debiutu do momentu w którym piszę te słowa, SPCX wzrósł 28%, a przed kilkoma sesjami był już 31% na plusie. Aktywa w zarządzaniu to około 180 milionów dolarów, a opłata za zarządzanie wynosi 0.95%. ETF może brać udział w IPO wszystkich nowopowstających SPAC, co niekonieczne jest możliwie dla klientów indywidualnych. Istotnym czynnikiem ryzyka, jest fakt, iż SPCX posiada ekspozycję na SPAC, które jeszcze nie przejęły żadnego biznesu (choć nie jest to istotny procent całego portfela). 

Mam nadzieję, że jak następnym razem zobaczycie SPAC w nagłówkach wiadomości to wszystko będzie jasne. Poniżej parę zdjęć z dużych serwisów z ostatnich kilku dni (zwróćcie uwagę na daty). 






Pozdrawiam.

Edycja 19.02.2021
Dzień po napisaniu powyższego artykułu tj. w dniu dzisiejszym, wyszedł nowy numer The Economist. Proszę zwrócić uwagę na okładkę. 



EDUKACJA: Czym jest SPAC ?

W swoim pierwszym artykule na tej stronie wspomniałem, iż ten blog będzie przede wszystkim na temat spółek dywidendowych i edukacji na ten ...