O czym jest ta strona ?

Strona dedykowana jest przede wszystkim inwestowaniu w amerykańskie spółki dywidendowe. Od czasu do czasu pojawią się analizy spółek z innych krajów, m.in. Kanady, Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii, jednak bazować będę głównie na rynku amerykańskim, gdzie kultura dywidendowa sięga dziesięcioleci. Regularnie pojawiać się będą analizy spółek dywidendowych oraz informacje na temat spółek, które zwiększyły dywidendę w ostatnim czasie. 

Drugim, często opisywanym tematem będą generalne artykuły i informacje nt. inwestowanie w spółki dywidendowe tj. dlaczego taka strategia, a nie inna. Postaram się przytoczyć sporo ciekawostek, statystyk oraz przekonać czytelników, że strategia regularnego inwestowania w spółki wypłacające dywidendy po prostu działa.

Trzeci temat będzie stricte edukacyjny i dotyczyć będzie szeroko pojętego rynku akcji oraz zarządzania portfelem inwestycyjnym. Rynek akcji wydaje się być rynkiem bardzo prostym jednak wkrótce dowiecie się m.in. jak transakcje na rynku akcji są rozliczane, jakie są ich rodzaje i jak liczona jest wartość indeksu w skład którego wchodzą akcje, czym jest beta, efektywność rynkowa, rodzaje zleceń i jak je wykorzystać, jak połączyć analizę techniczną z fundamentalną przy zakupie spółek, rodzaje akcji, rodzaje głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, czym są DR-y, GDR-y czy ADR-y, sektory rynku akcji i jak je analizować, wycena spółek, czym jest split, re-split, spin-off i wiele innych. Teoria związana z rynkiem akcji jest szeroka i chętnie podzielę się swoją wiedzą i długoletnim doświadczeniem. Oprócz tego znajdą się artykuły nt. zarządzania portfelem inwestycyjnym m.in. kilka sposobów na liczenie stopy zwrotu, profil ryzyka inwestycyjnego, teoria efficent frontier, korelacje, ryzyko systematyczne, a niesystematyczne, miary ryzyka (wskaźnik Sharp'a, Jensen's Alpha), SAA (strategiczna alokacja aktywów), TAA (taktyczna alokacja aktywów), zarządzanie ryzykiem i inne. Teoria rynku akcji jak i teoria związana z zarządzaniem portfelem inwestycyjnym jest w dużym stopniu powiązana ze sobą. 

Po czwarte, okazyjnie dodam artykuły nt. świata inwestycyjnego, banków inwestycyjnych, bankowości prywatnej oraz teorii i ciekawostek związanymi z innymi klasami aktywów (derywaty, private equity i inne).  

W przypadku jakichkolwiek pytań, proszę śmiało pisać na inwestordywidendowy@gmail.com

Pozdrawiam,
Karol 


EDUKACJA: Czym jest SPAC ?

W swoim pierwszym artykule na tej stronie wspomniałem, iż ten blog będzie przede wszystkim na temat spółek dywidendowych i edukacji na ten ...