EDUKACJA: Dywidendowi arystokraci

Spółka określana dywidendowym arystokratą to spółka, która przez minimum 25 lat nie tylko wypłaca dywidendę, ale także rok do roku ją zwiększa. Bardzo lubię inwestycje w tego typu spółki z kilku powodów. Po pierwsze to zwyczajnie duże osiągnięcie. Po drugie, 25 lat to okres kiedy firmy przechodzą przez fazy zarówno ekspansji gospodarczej jak i recesji. Jeśli spółka pomimo jednego czy drugiego kryzysu wciąż wypłaca i zwiększa dywidendę rok do roku, świadczy to ogromnej sile danej spółki, a także, że jest świetnie zarządzana. Dywidendowi arystokraci wypłacają dywidendy w Stanach Zjednoczonych co kwartał (z małymi wyjątkami, jeden arystokrata - Realty Income Trust, ticker: O,  wypłaca dywidendę co miesiąc). Inwestycja w dywidendowych arystokratów to stały i zwiększający się pasywny przychód w czasie hossy jaki bessy. 

Regularne dywidendy stanowią szczególnie istotny aspekt podczas zniżkującego rynku. Jeśli porównany miesięczne stopy zwrotu dla indeksu S&P500 do miesięcznej stopy zwrotu arystokratów, ci drudzy osiągnęli lepszy wynik w 70% spadkowych miesięcy. Oznacza to, iż jeśli mamy próbę dziesięciu spadkowych miesięcy na giełdzie amerykańskiej, w siedmiu przypadkach arystokraci osiągną lepszą stopę zwrotu niż szeroki indeks.  Biorąc pod uwagę razem miesiące wzrostowe i spadkowe, dywidendowi arystokraci osiągają lepszą stopę zwrotu w 53% przypadków. Spółki te to nie tylko historycznie wyższa stopa zwrotu, ale także zdecydowanie niższa zmienność porównując do rynku. Od roku 2000, arystokraci osiągnęli 12 razy wyższą stopę zwrotu niż indeks S&P500. W ostatnim, 2019 roku S&P500 osiągnął stopę zwrotu 26.4%, z kolei arystokraci 25.8%. 

Istotnym aspektem dywidendowych arystokratów jest zwiększenie dywidendy. Na przestrzeni ostatnich 50 lat, dywidendowi arystokraci zwiększają dywidendę o około 6% rocznie. Jest to bardzo równomierny wzrost, który utrzymuje się do chwili obecnej. Rok 2020 może okazać się nieco słabszy, jednak arystokraci nadal zwiększali dywidendę, kilka przykładów to: A.O. Smith zwiększyło dywidendę o 8.3%, Illinois ToolsWork zwiększyło dywidendę o 14.3%, Walgreen's Boots Alliance zwiększyło dywidendę o 2.2%, Johnson&Johnson zwiększyło dywidendę o 6.3% i wiele innych. Firmy te zazwyczaj posiadają bardzo dużo gotówki i nawet jeśli biznes ma nieco słabszy okres, są w stanie zwiększyć poziom dywidendy. 


Poniżej lista dywidendowych arystokratów. W tym roku z listy wypadł Exxon Mobile (ticker: XOM), jedna z kilku największych spółek na świecie jeszcze kilkanaście lat temu. Obecny kryzys spowodowany COVID-19, niskimi cenami ropy oraz bardzo dużym zadłużeniem spółki, spowodowało, iż Exxon wypłacił dywidendę w takiej samej wysokości jak w 2019 roku. Nie zobaczyliśmy 38 podwyżki z rzędu. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż w prawie każdym przypadku, jeśli dywidendowy arystokrata zaczyna znajdować się w trudniejszej sytuacji finansowej, to nie obcina dywidendy, a zazwyczaj utrzymuje ją na tym samym poziomie, dzięki czemu pasywny dochód jest zachowany. 


W swojej strategii skupiam się głównie na spółkach z listy arystokratów, jednak dodaję do nich tzw. dywidendowych królów oraz dywidendowych challengerów. Spółka chcąc osiągnąć status dywidendowe króla musi zwiększać wypłatę dywidendy przez minimum 50 lat z rzędu (oznacza to, że dywidenda została zwiększona podczas COVID-19, kryzysu finansowego w 2008, krachu internetowego w 2000, czarnego poniedziałku i krachu w 1987, a także podczas wojny w Wietnamie). Przykładami takich firm są: Johnson & Johnson (57 lat), 3M (61 lat), Altria Group (51 lat), Dover (64 lata), Sysco (50 lat), Lowe's (57 lat), Coca-Cola (57 lat), Colgate-Palmolive (57 lat), Procter & Gamble (57 lat). Dywidendowy challenger to spółka, która zwiększa dywidendę przez minimum 10 lat z rzędu. Są to spółki, które pretendują do bycia arystokratą. Tak jak wspomniałem, w swojej strategii inwestuje głównie w spółki z listy arystokratów, jednak dodaję również challengerów i dywidendowych królów. Powody są dwa. Po pierwsze szersza dywersyfikacja bardzo stabilnych firm i większy spokój (lepszy sen). Po drugie dywidendowi challengerzy to zazwyczaj młodsze spółki, które wciąż mają wysoki wzrost zysków rok do roku, a co za tym idzie, bardzo często zwiększają dywidendę średnio rocznie o ponad 10%. Zwiększenie dywidendy z nawiązką pokrywa inflację. W obecnej sytuacji rynkowej, dywersyfikując się w oparciu o najsolidniejszych challengerów, arystokratów oraz królów, można osiągnąć średni yield w okolicach 3-3,5% netto (po odliczeniu 15% podatku od dywidendy w USA). Wszystkie akcje, które kupuje, kupuje na zawsze celem osiągniecia satysfakcjonującego dochodu pasywnego. Jedynym powodem dla którego mogę sprzedać spółkę jest zmniejszenie dywidendy, ponieważ to wskazuje na problemy w firmie. 

To pierwszy z wielu artykułów na temat dywidendowych arystokratów. Więcej już wkrótce.

Pozdrawiam,
Karol

EDUKACJA: Czym jest SPAC ?

W swoim pierwszym artykule na tej stronie wspomniałem, iż ten blog będzie przede wszystkim na temat spółek dywidendowych i edukacji na ten ...