ANALIZA: Walgreens Boots Alliance (ticker: WBA)

We wtorek świat obiegła informacja, iż Amazon (ticker: AMZN) wszedł na rynek farmaceutyczny i stanie się także apteką. Na specjalnie stworzonej platformie będzie można zakupić zarówno leki na receptę jak i inne suplementy. Klient otrzyma zamówione leki bezpłatnie w przeciągu dwóch dni oraz będzie miał dostęp do telefonicznej porady farmaceuty. Rynek farmaceutyczny w Stanach Zjednoczonych jest wart 300 miliardów dolarów i sukces Amazon w tej gałęzi biznesu to tylko kwestia czasu. Średnia cena docelowa największych banków inwestycyjnych to 3810$, (obecna cena 3105$) jednak niektóre z nich już zapowiedziały, że zwiększą cenę docelową w związku z wejściem na nowy rynek. Na wieść o tym, dwie największe apteki w Stanach Zjednoczonych, Walgreens oraz CVS, natychmiast zanurkowały po 8-9%. Skala spadków była zdecydowanie przesadzona i niższa cena jest okazją do zakupu przyszłych dywidend po promocyjnej cenie.  Wejście Amazon na rynek farmaceutyczny nie jest niczym nowym, ponieważ dwa lata temu kupili firmę PillPack, która działa jako internetowa apteka. Amazon w swojej nowej ofercie nie prezentuje nic czego Walgreens lub CVS jeszcze nie oferują. W Stanach Zjednoczonych byłem wielokrotnie i obie apteki są bardzo widoczne. Wejście Amazon na nowe rynki to także dodatkowa motywacja dla liderów danej branży. Podobnie było kiedy spółka Jeffa Bezosa weszła w sektor produktów spożywczych. Spółki sektora spożywczego natychmiast spadły, jednak bardzo szybko poprawiły platformę internetową, łatwość obsługi, szybkość dostawy i ceny akcji powróciły na nowe szczyty, a konkurencja ze strony Amazona nie stanowi już wielkiego problemu. Uważam, że i tak będzie też w tym przypadku. 

Walgreens (ticker: WBA) to jeden z liderów branży farmaceutycznej w Stanach Zjednoczonych. Spółka od 45 lat wypłaca i rok do roku zwiększa dywidendę. Jeśli zwiększą dywidendę przed kolejne pięć lat, otrzyma status dywidendowego króla. Od 2010 do 2019 zysk na akcje wzrósł o ponad 100%. Rok 2020, ze względu na pandemię, był zdecydowanie słabszy. Z jednej strony to wzrost organiczny, z drugiej strony przejęcia. W 2019 firma przejęła 2000 sklepów Rite Aid. Jestem spokojny o apteki z dużym udziałem w rynku. Społeczeństwo się starzeje, a więc liczba sprzedawanych leków, wydawanych recept przez wiele następnych lat będzie tylko rosła. Przez ostatnie dziesięć lat dywidenda rośnie średnio o 13.6%, aczkolwiek ostatnie lata to minimalne podwyżki. W tej dekadzie spodziewałbym się podwyżek w okolicach 3-5% rocznie. Po ostatnich spadkach (obecna cena 38$), yield dywidendy wynosi 4.89%. Pay-out ratio jest na bardzo bezpiecznym poziomie, jedynie 28% zysków jest wypłacana w postaci dywidendy. 


Spółka w chwili obecnej nie generuje sygnału do kupna Ichimoku (wskaźnik, który wykorzystuje do optymalizacji ceny wejścia), jednak kanał 30-37$ to historycznie, szeroki obszar wsparcia (poniżej wykres w interwale miesięcznym). Uważam, iż obecna sytuacja jest dobrą okazją do zakupu długoterminowego i zgarnięcia prawie 5% dywidendy w pierwszy roku. 


(Kliknij, aby powiększyć)

Disclaimer: posiadam we własnym portfolio akcje Walgreens. 

Pozdrawiam,
Karol

EDUKACJA: Czym jest SPAC ?

W swoim pierwszym artykule na tej stronie wspomniałem, iż ten blog będzie przede wszystkim na temat spółek dywidendowych i edukacji na ten ...