EDUKACJA: Akcje Preferowane / Dywidendy Preferowane / Udziałowcy Preferowani

Każdy kto miał styczność z rynkiem akcji wie najprawdopodobniej czym jest dywidenda. Temat może stać się nieco bardziej skomplikowany kiedy dotyczy on akcji i dywidend preferowanych. Dywidenda preferowana to tak jak zwykła dywidenda, wypłata środków z zysku firmy na rachunek inwestora. I to tyle na temat wspólnych cech.  Kupując akcje preferowane, otrzymujemy dywidendy preferowane i jednocześnie jesteśmy preferowanymi udziałowcami. Z tego tytułu płyną różnego rodzaju benefity. 


Za każdym razem kiedy firma wypłaca zwykłą dywidendę, wcześniej musi wypłacić dywidendę preferowaną. Preferowani udziałowcy zawsze mają pierwszeństwo.

Dywidendy akcji preferowanych mają zawsze wyraźnie wyższy – ale stały yield. Zwykłe dywidendy cechują się fluktuacją. Dywidendowy arystokraci wprawdzie co roku zwiększają dywidendę, natomiast jest wiele spółek, które w jednym roku wypłacają wyższą dywidenda, w kolejnym roku niższą i tak na zmianę. Przewidywalność zwykłych dywidend jest znacznie niższa niż dywidend preferowanych, które zawsze muszą być wypłacone z wcześniej określonym oprocentowaniem.

Posiadacze akcji preferowanych nie posiadają prawa głosu na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Posiadacze zwykłych akcji takie prawo posiadają. Jedną z przyczyn dlaczego posiadacze akcji preferowanych nie posiadają prawa głosu jest fakt, iż akcje te – z prawnego punktu widzenia - wiążą się z niższym ryzykiem. Jeśli firma ogłosi bankructwo to w pierwszej kolejności do wypłaty kapitału upoważnieni są posiadacze obligacji, a następnie posiadacze akcji preferowanych. Posiadacze akcji zwykłych często już nie łapią się na kompensaty. Drugą przyczyną jest to, iż akcja preferowana to w istocie taki hybrydowy instrument, trochę akcja, a trochę obligacja. Emitując akcje preferowane firma otrzymuje finansowanie, ale nie raportuje go w postaci zobowiązań w bilansie. Dzięki temu sytuacja finansowa firmy wygląda o wiele solidniej.

Akcje preferowane mają tzw. par value czyli wartość początkową (podobnie jak obligacje) oraz datę wygaśnięcia (również tak jak obligacje). Akcje preferowane emitowane są zazwyczaj tylko na bardzo długim termin np. kilkadziesiąt lat (obligacje z kolei mogą być emitowane na dowolny termin, krótkoterminowo, średnioterminowo , czy też perpetuale, które nie mają daty wygaśnięcia). Do tego akcje preferowane wypłacają stałe (i wysokie) odsetki o z góry ustalonym oprocentowaniu (obligacje również wypłacają stały kupon czyli oprocentowanie).

Kolejna różnica polega na tym, iż firma może zrezygnować z wypłaty dywidendy dla akcji zwykłych. Dywidenda może być zawieszona na dowolny okres (np. do momentu osiągniecia przez firmę lepszej sytuacji finansowej). Dywidenda preferowana dla akcji preferowanych również może być zawieszona na dowolny okres (zdarza się to bardzo rzadko i jeśli już, to zazwyczaj na rok-dwa lata), ale po jej wznowieniu, spółka jest zobowiązana do wypłaty dywidendy preferowanej za lata kiedy ona nie była wypłacana. Oznacza to, iż jeśli firma zawiesi dywidendę preferowaną w wysokości 5% na dwa lata, to w trzecim roku inwestor otrzyma 15% dywidendę (5% za każdy rok). W przypadku zwykłych dywidend, inwestorzy nie otrzymują dywidendy za ubiegłe lata. Oznacza to także, iż jeśli firma postanowi nie wypłacać dywidendy preferowanej w danym roku, to nie może także wypłacić dywidendy zwykłej, ponieważ udziałowcy preferowani zawsze muszą być traktowani preferencyjnie.

Akcje preferowane mogą być callable i convertible (tak jak obligacje). Przed zakupem akcji preferowanej lub funduszu/ETFu opartego o akcje preferowane, warto zapoznać się z informacją jaki rodzaj akcji preferowanej kupujemy. To ma istotne znaczenie. Każda akcja preferowana – tak jak każda obligacja – emitowana jest z par value i w przypadku akcji preferowanych jest to zazwyczaj 25$. Oznacza to, że notowania akcji preferowanych danej spółki niemalże w każdym przypadku zaczynają się od 25$. Jeśli mamy akcje preferowane callable, oznacza to, iż spółka może w wyznaczonych wcześniej datach (call date) skupić akcje z rynku po ustalonej cenie. Call dates można sprawdzić na kilka albo wiele lat do przodu, dzięki czemu wiemy kiedy istnieje ryzyko call’a. Akcje mogą być notowane po 30$ w danym momencie, ale jeśli ustalona cena w call date wynosi 25$, spółka może odkupić od inwestora akcje po 25$. Akcje preferowane, pomimo, że emitowane są zazwyczaj na kilkadziesiąt lat to jednak spółki zazwyczaj korzystają z call’a po średnim okresie około pięciu – dziesięciu lat (choć z tym bywa bardzo różnie). Podobnie jak w przypadku rynku obligacji, największe ryzyko call’a powstaje w momencie kiedy spadają stopy procentowe. Przykładowo, jeśli akcje preferowane posiadają yield 7% i stopy procentowe spadną o 2% (np. do poziomu 1%), to 6% premia za ryzyko dla danej spółki może być za wysoka. W takiej sytuacji skupują akcje preferowane 7% i emitują nowe z yieldem 5%. Tym samym firma uzyskała tańsze finansowanie. Akcje preferowane callable zazwyczaj posiadają wyższy yield ponieważ przyszłość jest niepewna ze względu na potencjalny call ze strony spółki. Akcje preferowane convertible oferują inwestorom zamianę akcji preferowanych na zwykłe. W związku z tym, iż inwestorzy posiadają luksusową możliwość zamiany akcji, yieldy na akcjach preferowanych convertible są niższe niż na callable. Inwestorzy mogą mieć przynajmniej kilka powodów do zmiany akcji preferowanych na zwykłe. Jeśli inwestor uważa, iż chciałby akcji spółki trzymać długoterminowo bądź na zawsze (na kolejne pokolenia), zamiana na akcje zwykłe ma sens (akcje preferowane wygasają wcześniej czy później). Inny ewentualny powód może się pojawić w przypadku kiedy inwestujemy w akcje spółki, która należy do dywidendowych arystokratów. Zwykła akcja może mieć yield 3%, preferowana 7%. Na początku różnica jest znacząca, ale trzeba pamiętać, iż za dwanaście lat akcje preferowane wciąż będą yieldowały 7%, podczas gdy akcja zwykła powinna yieldować około 6% (mówię to na takiej podstawie, iż yield na spółkach z listy dywidendowych arystokratów średnio podwaja się co 12 lat). Kiedy yield na obu rodzajach akcji jest zbliżony, warto rozważyć konwersję akcji na akcje zwykłe.

Ostatni  - jak dla mnie bardzo istotny – czynnik, to fakt, iż akcje preferowane odznaczają się zdecydowanie niższą zmiennością niż akcje zwykłe. W większości wypadków wzrosną mniej niż zwykłe akcje w czasie hossy, ale także spadek będzie łagodniejszy w czasie recesji czy krachu. Zmniejsza to zmienność portfolio.

Jak dokonać zakupu akcji preferowanych ? O ile akcje zwykłe notowane w Stanach Zjednoczonych warto moim zdaniem kupować tylko bezpośrednio, to jednak w przypadku preferowanych lepszym rozwiązaniem jest zakup poprzez ETF. Po pierwsze nie każdy bank/broker oferuje dostęp do akcji preferowanych, a jeśli już to oferta może być dość limitowana. Instytucje mają najlepszą możliwość zakupu akcji preferowanych i dywersyfikacji portfela.

Dwa bardzo ciekawe ETFy to SPDR Wells Fargo Preferred Stock ETF (ticker: PSK) oraz iShares Preferred and Income Securities ETF (ticker: PFF).

Na końcu artykułu wstawię linki do obu funduszy, abyście mogli sami ocenić i porównać. Po krótce:

Aktywa:

SPDR: 1,3 miliarda USD

iShares: 19,3 miliarda USD

 

Yield:

SPDR: 5,09%

iShares: 4,8%

 

Liczba spółek w portfelu:

SPDR: 162

iShares: 515

 

Opłata za zarządzanie (wliczona w cenę ETFa)

SPDR: 0,45%

iShares: 0,46%

 

Powyższe to tylko cztery czynniki z kilkunastu na które zwracam uwagę. Oprócz tego istotnym czynnikiem jest dywersyfikacja sektorowa, yield to worst (yield w przypadku, gdyby na wszystkich akcjach pojawił się call przy najbliższej okazji), wyniki względem benchmarku itp.

Trudno wybrać faworyta. Każdy z ETF-ów posiada sporo zalet. Wells Fargo skupia się tylko i wyłącznie na akcjach preferowanych, z kolei iShares posiada małą ekspozycję na instrumenty o charakterze dłużnym (np. obligacje). iShares dzięki temu posiada niższy wskaźnik beta: 0.48. Yield jest w zasadzie taki sam, opłata za zarządzanie również. Oba fundusze mają ponad 60% ekspozycję na sektor finansów, natomiast w przypadku ekspozycji na kolejne sektory, różnice są już znaczące. Wells Fargo nie posiada akcji typu convertible (co daje wyższy yield w portfolio). Oba fundusze ETF wypłacają dywidendę każdego miesiąca. Jeśli trudno wybrać faworyta to często najlepszym rozwiązaniem jest zakup obu z nich.

iShares Preferred and Income Securities ETF

SPDR Wells Fargo Preferred Stock ETF

Jeśli macie jakieś pytania w tym temacie, to śmiało piszcie na inwestordywidendowy@gmail.com

EDUKACJA: Czym jest SPAC ?

W swoim pierwszym artykule na tej stronie wspomniałem, iż ten blog będzie przede wszystkim na temat spółek dywidendowych i edukacji na ten ...