ANALIZA: Snap-On (ticker: SNA)

Amerykańska spółka Snap-On Incorporated (ticker: SNA) to producent, projektant i sprzedawca wysokiej klasy narzędzi do użytku w przemyśle transportowym, samochodowym, morskim, lotniczym, kolejowym, itp. Snap-On produkuje także narzędzia niżej klasy o nazwie Blue-Point. Spółka powstała dokładnie 100 lat temu, w 1920 r. w mieście Milwakuee w stanie Wisconsin. Swoje oddziały posiadają także w stanie Tennessee, Alabamie, Północnej Karolinie, Kalifornii, Arkansas oraz Iowa.

Firma produkuje narzędzia diagnostyczne dla systemów komputerowych w nowoczesnych samochodach osobowych oraz samochodach ciężarowych. Snap-On zatrudnia 12,800 pracowników na całym świecie, obsługuje klientów w 130 krajach, a sprzedaż netto w 2019 r. wyniosła 3,7 miliarda USD. Kapitalizacja spółki przy obecnej cenie 163$ za akcje wynosi 8,8 miliarda dolarów. 

Spółka zwiększa dywidendę regularnie od 10 lat. Ostatnia podwyżka o 13.7% miała miejsce w listopadzie 2019. Spółka ma w zwyczaju zwiększać dywidendę począwszy od grudniowej wypłaty (dywidenda wypłacana jest co kwartał, cztery razy w roku), tak więc wkrótce powinna pojawić się informacja czy zobaczymy jedenaste z rzędu zwiększenie dywidendy. Biorąc pod uwagę ostatnie świetne wyniki, jest spora szansa, iż tak się stanie. Warto dodać, iż spółka wypłaca dywidendę nieprzerwanie co kwartał od 1939 r. Spółka należy do indeksu S&P500.



Jak widać w tabelki spółka zwiększa co roku zysk na akcję i jednocześnie co roku zwiększa dywidendę. Za pierwsze sześć miesięcy tego roku spółka zarobiła 5,13$ na akcje co zwiększa ryzyko, iż w tym roku zysk na akcje może być nieco niższy od rekordowego 2019. W pierwszym kwartalne tego roku, zysk na akcje był najniższy od 2014 r., jednak już drugi kwartał 2020 był najlepszym kwartałem w historii pod kątem zyskowności. Bez względu na to jak ten rok się zakończy, zwiększenie dywidendy po raz jedenasty z rzędu wydaje się być dość prawdopodobne. Pay-out ratio (czyli ile procent dywidendy jest wypłacane z zysku spółki) jest na niskim poziomie 32%, tak więc ewentualny słabszy okres, pozwala na sukcesywne zwiększanie dywidendy. Im niższy pay-out ratio tym bezpieczniejsza dywidenda. Osobiście uważam, iż - oczywiście to także zależy od sektora - wskaźnik na poziomie do 70% jest wskaźnikiem bezpiecznym i pozwala mi komfortowo inwestować w spółkę. 

Cena do zysku (wskaźnik C/Z) znajduje się na poziomie 15 i spółka przy obecnej cenie wypłaca dywidendę (yield) w wysokości 2,74%. Niski wskaźnik C/Z, połączony z niskim wskaźnikiem pay-out ratio, niskiem zadłużeniem, rosnącymi zyskami oraz zwiększającą się dywidendą wygląda bardzo atrakcyjnie, aby uczynić Snap-On częścią długoterminowego, dywidendowego portfolio.  

(kliknij, aby powiększyć)

Jak widać na wykresie, spółka znajduje się w trendzie wzrostowym. Obecnie jesteśmy w trakcie drobnej korekty. Spółka osiągnęła swój szczyt na poziomie 189$ w roku 2018, a następnie znajdowała się w dłuższej konsolidacji. Zmianę przyniosła dopiero pandemia spowodowana COVID-19, kiedy to spółka poszybowała na minimum, 90$. Stabilna sytuacja w spółce powinna doprowadzić do przebicia wspomnianego szczytu w przyszłości. Najbliższe wsparcia znajdują się na poziomie 162$ i 157$ i mogą być dobrą okazją do zakupu. Bez względu na fluktuację cen, dywidenda jest niezagrożona i jest wielce prawdopodobne, żę będzie rosła. 

Disclaimer: posiadam we własnym portfolio akcje Snap-On (SNA)

Pozdrawiam,
Karol

EDUKACJA: Czym jest SPAC ?

W swoim pierwszym artykule na tej stronie wspomniałem, iż ten blog będzie przede wszystkim na temat spółek dywidendowych i edukacji na ten ...