ANALIZA: Aflac (ticker: AFL)

Aflac (ticker: AFL) to amerykańska firma ubezpieczeniowa i największy dostawca ubezpieczeń uzupełniających oraz polisy na życie w Stanach Zjednoczonych. Firma powstała w 1955 roku i posiada siedzibę główną w Columbus w stanie Georgia. Firma prowadzi także działalność w Japonii i jest to rynek na którym głównie skupia swoją uwagę. 70% sprzedaży pochodzi właśnie z kraju Kwitnącej Wiśni. Ubezpieczenia Aflac można kupić w prawie każdym banku na terenie Japonii. Firma stale zwiększa ilość agentów ubezpieczeniowych i w tej chwili posiada ich ponad 120,000. Aflac targetuje przede wszystkim pracodawców, którzy oferują ubezpieczenie na życie dla pracowników jako pakiet benefitów. Część składki pokrywana jest przez pracownika, część przez pracodawcę. Jest to świetne rozwiązanie ponieważ pozwala na utrzymanie niskich kosztów, osiągnięcie efektu skali oraz dostarcza regularny (i łatwy do estymacji) przypływ gotówki. Efekt skali pozwala na niższy koszt pozyskania klienta niż ich konkurenci lub nowym firmom wchodzącym na rynek. 

Firma wystawiona jest na dwa rodzaje ryzyka w Japonii. Po pierwsze Japonia to szybko starzejące się społeczeństwo i ryzyko coraz większych wypłat odszkodowań będzie rosło. Po drugie, zdecydowana większość dochodu firmy jest w japońskim jenie (JPY), co wystawia firmę na ryzyko walutowe względem dolara (USD). Firma posiada silną pozycję w Japonii, natomiast w Stanach Zjednoczonych nadal posiada możliwości dalszego rozwoju i zwiększania udziału w rynku. W listopadzie tego roku spółka potwierdziła swoją silną pozycję zwiększając dywidendę aż o 17.9% z 28 do 33 centów kwartalnie. 

Aflac wypłaca i zwiększa dywidendę przez ostatnie 38 lat i posiada miano dywidendowego arystokraty. Przez ostatnie 10 lat średni roczny wzrost dywidendy wynosi 10.8%. Pomimo wyraźnych podwyżek dywidendy, pay-out ratio wynosi zaledwie 25%, co świadczy o bardzo wysokim bezpieczeństwie dywidendy. Te świetne wskaźniki uzupełnia cena do zysku (C/Z) na poziomie 7. Spółka oferuje ciekawy yield na poziomie 3,1% (przy obecnej cenie akcji 43$). 

Spółka ogłosi rekordowy rok pod kątem zyskowności po zakończeniu tego kwartału. Zysk na akcje tylko za pierwszy trzy kwartały wynosi 5.34$ - jest to zdecydowanie powyżej rekordowego 2019 kiedy zysk na akcje (EPS) wyniósł 4.43$. To główny czynnik dla którego spółka zdecydowana się na 18% zwiększenie dywidendy. W obecnej sytuacji Aflac wygląda bardzo korzystnie do długoterminowego zakupu. 


(Kliknij, aby powiększyć)

Disclaimer: posiadam we własnym portfolio Aflac.

Pozdrawiam,

Karol 

EDUKACJA: Czym jest SPAC ?

W swoim pierwszym artykule na tej stronie wspomniałem, iż ten blog będzie przede wszystkim na temat spółek dywidendowych i edukacji na ten ...