Pandemia nie zatrzymała dywidend w 2020 !

Barrons.com w dniu dzisiejszym opublikował statystyki S&P Global nt. dywidend wypłaconych w 2020 roku. Pomimo pandemii był to rekordowy rok. Spółki z indeksu S&P500 wypłaciły dywidendę w wysokości 58.28$ na akcje względem 58.24$ w 2019 roku. Wzrost o jedyne 0.7% jednak jest to bardzo znaczące biorąc pod uwagę sytuację z jaką musiały zmagać się firmy na całym świecie. Pandemia była najtrudniejszym kryzysem w historii dla inwestorów dywidendowych. Firmy były zmuszone ograniczyć lub zamknąć swoją działalność na pewien czas. Zamknięty biznes to brak dopływu gotówki, z którego wypłacana jest dywidenda. Żadna recesja w historii nie uderzyła w strategię dywidendową tak mocno jak COVID-19. W czasie recesji lub spowolnienia gospodarczego firmy pozostają otwarte, prowadzą swoją działalność i zyskowność jest zazwyczaj niższa, ale to wciąż pozwala na wypłatę i zwiększanie dywidend. W tym roku w pewnym momencie ponad 40 firm zawiesiło swoją dywidendę. Ostatecznie na koniec tego roku 385 firm wypłaca dywidendę (względem 423 rok temu). 40 zawieszonych dywidend w przeciągu roku to ogromna liczba. W 2019 i 2018 żadna firma z indeksu S&P500 nie zawiesiła dywidendy, a pojedyncze przypadki miały miejsce ostatnio w 2017 roku. Wzrost dywidendy w indeksie S&P500 nastąpił po raz dziewiąty z rzędu


Wysokość wypłaconych dywidend w tym roku wzrosła o 0.7% pomimo, iż 40 firm zawiesiło dywidendy. Jak do tego doszło ? 287 spółek zwiększyło dywidendę. Wiele firm, które musiały zawiesić swoją działalność i były mocno dotknięte kryzysem (szczególnie spółki z sektora nieruchomości) zwiększyły swoją dywidendę o symboliczne 0.2-0.5%. Znalazły się jednak firmy, które zwiększyły dywidendę o 15-20% co w zupełności pokryło lukę wynikającą z braku dywidend z 40 spółek. Pamiętam jak w marcu czy kwietniu CNBC na pasku informował o kolejnych spółkach zawieszających dywidendę, jednak ani razu nie zauważyłem informacji nt. zwiększenia dywidendy - a tych mieliśmy siedem razy więcej ! Nie warto zwracać zawsze uwagę na nagłówki informacyjne - lepiej trzymać się faktów, ale to temat na inny artykuł. 

Do swoich analiz podchodzę zawsze bardzo konserwatywnie i staram się kupować tylko te spółki, które prezentują się bardzo bezpiecznie. Głównie są to duże spółki, które charakteryzują się niższą zmiennością i bardzo często przez długie okresy nic ciekawego się z nimi nie dzieje - to jednak zapewnia spokój ducha :) 

Statystyka mojego portfolio prezentuje się w sposób następujący. Posiadam 49 amerykańskich spółek dywidendowych. W tym roku podczas kryzysu:

- dwie spółki (TJX oraz DIS) zawiesiły dywidendy tymczasowo. TJX po trzech kwartałach bez dywidend, wraca do wypłaty od pierwszego kwartału 2021. Pozycja firmy była bardzo mocna w momencie zawieszenia dywidendy, jednak zawiesili dywidendę nie będąc pewnym jak długo potrwa lockdown. Druga spółka, Disney, zapowiedzieli zawieszenie jednej półrocznej dywidendy, aczkolwiek z ostatnich informacji wyniki, iż potrwa to nieco dłużej - przynajmniej trzy sześciomiesięczne okresy. Spółka inwestuje środki w nowe projekty, bo ludzie wciąż nie chodzą do kina, parki rozrywki są zamknięte, jedynie telewizja streamingowa Disney+ osiągnęła ogromy sukces i jest graczem numer dwa na świecie za Netflixem. 

- jedna spółka zawiesła dywidendę prawdopodobnie na bardzo długi okres (SKT). Jest to spółka, która inwestuje w outlety odzieżowe. Wydaje mi się, że nawet bez pandemii, dywidenda byłaby zawieszona wcześniej czy później, ponieważ sytuacja finansowa bardzo się pogarszała z kwartału na kwartał już przed pandemią. 

- jedna spółka zmniejszyła dywidendę (WFC) o 80%. FED nałożył na banki nowe wymagania, których Wells Fargo niestety nie spełniło i było zmuszone zmniejszyć dywidendę. Zmniejszenie dywidendy nie było związane z pandemią. Oczekuje się, iż w przeciągu roku - dwóch, WFC powróci do swojej poprzedniej, wyższej dywidendy. 

Wszystkie cztery spółki wkrótce po obcięciu/zawieszeniu dywidendy sprzedałem i wymieniłem na inne dywidendowe firmy. Pozostałe 45 spółek bez problemu skompensowało brak standardowej dywidendy z czterech spółek, które wypadły z portfolio. 

Podsumowując, 2020 pokazał, że mocne dywidendowe spółki obronią się w każdych warunkach i że bezpieczeństwo i minimalizacja ryzyka to podstawa, która przynosi bardzo pozytywne efekty szczególnie podczas kryzysu.  

EDUKACJA: Czym jest SPAC ?

W swoim pierwszym artykule na tej stronie wspomniałem, iż ten blog będzie przede wszystkim na temat spółek dywidendowych i edukacji na ten ...