EDUKACJA: co warto wiedzieć o dywidendach

Dywidenda to bardzo przyjemne słowo. Kojarzy się z zyskami, wypłatą, dobrobytem, czymś na pewno pozytywnym. Dywidenda to wypłata części lub całości zysków firmy dla jej udziałowców. Dywidenda może być także wypłacona z kapitału zapasowego spółki (tak jak robi to np. spółka Exxon). Za każdą akcję którą posiadamy, otrzymujemy część zysków firmy. Mówiąc wprost, jesteśmy wynagradzani za trzymanie akcji. 


Dywidenda dla spółek amerykańskich (na których skupiam się na tej stronie) jest wypłacana zazwyczaj co kwartał. W niewielu przypadkach jest to wypłata co miesiąc lub co sześć miesięcy. Jest to ogromna przewaga względem spółek europejskich, które zazwyczaj dystrybuują dywidendę raz w roku. Dywidenda co kwartał to po pierwsze szybciej otrzymana gotówka, którą możemy przeznaczyć na konsumpcję lub reinwestycję. Po drugie nie jesteśmy wystawieni na ryzyko, kiedy przez rok utrzymujemy akcje, a następnie usłyszymy od zarządu spółki, iż w tym roku postanowili obciąć, bądź co gorsza, zawiesić dywidendę. Przy dywidendach kwartalnych w najgorszym wypadku stracimy trzy miesiące, a nie cały rok. Po trzecie, otrzymując kwartalne dywidendy możemy bardzo łatwo zbudować portfolio, gdzie otrzymujemy dywidendy co miesiąc - świetnie rozwiązanie dla przyszłych emerytów oraz osób które chcą utrzymywać się z dywidend. Wystarczą nam do tego tylko trzy spółki, gdzie jedna z nich wypłaca dywidendy odpowiednio w styczniu, kwietniu, lipcu, październiku, druga w lutym, maju, sierpniu, listopadzie i trzecia w marcu, czerwcu, wrześniu oraz grudniu. Budując tego typu portfolio i posiadając przynajmniej kilkanaście spółek zauważyć można, iż najwięcej dywidend trafi na rachunek w marcu, czerwcu, wrześniu oraz grudniu. Wynika to z faktu, iż najwięcej amerykańskich spółek wybiera właśnie te miesiące na wypłatę dywidend. 

W świecie dywidend warto znać cztery daty: declaration date, record date, ex-date oraz pay-date.

Declaration date - dzień, w którym zarząd spółki ogłasza, iż dywidenda zostanie wypłacona dla udziałowców. Tego dnia zarząd tworzy w swoich księgach zobowiązanie pod wypłatę dywidendy. 

Record date - tego dnia ustalana jest lista udziałowców, którym wypłacona zostanie dywidenda. Inwestor musi posiadać akcje danej spółki w dniu record date, aby otrzymać dywidendę.

Ex-date - mówi się, że to najważniejsza data dla inwestora dywidendowego. W celu otrzymania dywidendy, inwestor musi dokonać zakupu akcji przed ex-date. Zakup akcji w ex-date nie uprawnia do otrzymania dywidendy. Ex-date jest jeden dzień przed record date.

Pay-date - dzień wypłaty dywidendy. Środki wpływają na rachunek. W przypadku dywidend dla spółek amerykańskich dywidenda powinna wpłynąć po pobraniu 15% podatku u źródła (USA). Kwestie podatkowe będę poruszać w innych artykułach natomiast warto zwrócić uwagę czy wasz broker/bank pobiera 15% czy 30% od dywidend z rynku amerykańskiego. 15% a 30% to różnica 100%, więc warto wybrać brokera pobierającego 15% podatku. Niemalże wszystkie amerykańskie spółki obarczone są 15% podatkiem od dywidendy - w niewielu przypadkach może to być 30%, 35%, ale to także temat na inny artykuł. 

Declaration date

Ex-dividend date

Record date

Payment date

Piątek, 30.10.2020

Piątek, 20.11.2020

Poniedziałek, 23.11.2020

Wtorek, 15.12.2020

Założmy, że spółka ABCD ogłasza w piątek 30 października, iż wypłaci dywidendę w dniu 15 grudnia dla wszystkich inwestorów, którzy posiadają akcje w record date tj. poniedziałek 23 listopada. Record date jest zazwyczaj jeden dzień roboczy po ex-date. Oznacza to, iż każdy kto kupił akcje spółki w dniu ex-date lub później, nie otrzyma dywidendy. W celu otrzymania dywidendy, spółkę należy zakupić minimum jeden dzień przed ex-date, a więc w czwartek 19 listopada. Wynika to z rozliczenia transakcji w izbie rozliczeniowej odpowiedniej dla danej giełdy, a także w systemach back office instytucji poprzez które zakupujemy akcje. Giełda amerykańska rozliczenia się w systemie T+2. Oznacza to, iż jeśli akcje zakupimy na rachunku maklerskim w czwartek 19 listopada to w izbie rozliczeniowej oraz systemach back office, transakcja zostanie rozliczona dwa dni robocze później (T+2 ; Transakcja + 2 dni robocze), tj. 23 listopada. W takiej sytuacji będziemy beneficjentem dywidendy. Akcje zakupione w czwartek (19 listopada), możemy sprzedać już w piątek (20 listopada) i nadal należeć się będzie nam dywidenda (ponieważ w izbie rozliczeniowej przestaniemy być posiadaczami akcji dopiero 24 listopada, według zasady T+2).  

Warto również wspomnieć, iż w ex-date cena spółki otwiera się niżej, zgodnie z wartością wypłacanej dywidendy. Jeśli cena akcji wynosi 10$, a dywidenda na akcje wynosi 5% tj. 50 centów, cena spółki rozpocznie handel na poziomie 9,50$.

Kolejne artykuły wkrótce, natomiast jeśli macie jakieś pytania, proszę śmiało pisać na inwestordywidendowy@gmail.com 

Pozdrawiam,

Karol 

EDUKACJA: Czym jest SPAC ?

W swoim pierwszym artykule na tej stronie wspomniałem, iż ten blog będzie przede wszystkim na temat spółek dywidendowych i edukacji na ten ...